Jak si pořídit datové centrum:

Datové centrum je úložiště, kde se nacházejí výpočetní zařízení, jako jsou servery, routery, switche a firewally, jakož i záložní zařízení, protipožární zařízení, klimatizace, řídící jednotky kamerových a zabezpečovacích systémů a podobně. Potřebujete datové centrum? V tomto článku zjistíte, jaké jsou možnosti řešení na trhu k dispozici a zda si pořídit si vlastní nebo jej sdílet.

Datové centrum

 

Jednoduché či složité? Soukromé či sdílené?

Konkrétní podoba datového centra může být různá – některá jsou složitá (specializované budovy) nebo jednoduchá (prostor nebo místnost pro několik serverů). Navíc může být datové centrum soukromé nebo sdílené. Záleží na velikosti vaší firmy a na účelu za jakým datové centrum pořizujete.

V případě malých projektů může datové centrum vyrůst za jeden den. U větších projektů je to otázka jednoho nebo několika týdnů. Vždy se ale datová centra staví tak, aby byla variabilní. Jak roste váš byznys, rozšiřuje se datové centrum s ním. Je možné jej v případě potřeby přestěhovat nebo naopak zrušit a odinstalovat.

Jednotlivé součásti v datových centrech často tvoří jádro informačního systému organizace (IS). Takováto kritická zařízení datových center tedy obvykle vyžadují značné investice do podpůrných systémů, včetně systémů klimatizace nebo regulace mikroklimatu, detekce požáru/kouře, systémů zajištění bezpečného vstupu a identifikace a také zvýšených podlah pro snadné umístění kabeláže a prevenci poškození vodou.

Při sdílení datových center je virtuální přístup do datových center často výhodnější než poskytnutí úplného fyzického přístupu různým organizacím a zaměstnancům. Sdílená datová centra obvykle vlastní a udržuje jedna organizace, jež pronajímá části centra (virtuální nebo fyzické) jiným klientským organizacím. Klientské nebo leasingové organizace bývají často malé firmy bez finančních a technických zdrojů, potřebných pro údržbu vyhrazených datových center. Umožnění přístupu k datovým centrům prostřednictvím leasingu umožňuje menším organizacím získat profesionální výhody, nabízené těmito centry bez velkých investičních výdajů.

 

Jakou technologii / značku pro stavbu data centra zvolit?

Od největších správců datových center až po organizace, které spravují ta nejdůležitější data na světě, u nichž jsou cílem řešení, použitelná i v budoucnosti, slouží zákazníkům společnosti ELLPRO infrastruktura datových center Panduit a Belden.

Infrastruktura Panduit se vyznačuje špičkovou úrovní produktů rozvodných sítí a nejucelenějším portfoliem na trhu. Komplexní řešení umožňuje zlepšit efektivitu a agilitu datového centra díky optimalizaci energie, chlazení, prostoru a požadavkům na konektivitu.

Belden se specializuje na kabely samotné, jenž vynikají vysokou úrovní v rozumné cenové úrovni. Ačkoliv jsou na trhu k dostání konkurenční produkty za nižší cenu (pocházejí většinou z Číny), doporučujeme se těmto levnějším alternativám vyhnout, jelikož velmi často nesplňují uváděné parametry produktu, což bylo v minulosti několikrát odhaleno v rámci testování.

Vyvíjející technologie a zvyšující se organizační nároky vyžadují zvýšenou vizualizaci, automatizaci a vysoce výkonné sítě. V dnešní době probíhá modernizace datových sítí velmi rychle a jsou na ně kladeny vysoké nároky. Datové sítě musí zvládat přenos stále rostoucího objemu dat. Stavba datového centra a nové zasíťování budov, zejména při stěhování a rekonstrukci, je investicí, na níž se nevyplatí šetřit.

 

Prohlédněte si případové studie v angličtině